Resultater 2014 

 


 

Uge 19

alle       

Jonas Vandal Madsen

033-13-555U

Halsskov gamle 
Vinder i Klub 10. 1745 duer                             






          




 


 

Uge 23

bjarne1        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0318

Sektionsvinder fra Soltau sektion 21.  
Vinder i:DDB
353 km. 252 duer.

Hastighed 1185 mpm  




Uge 24

bjarne1        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0306

Sektionsvinder fra Henstedt i sektion 21.  
Vinder i:Sektion
263 km. 732 duer.

Hastighed 962 mpm  




 


 

Uge 24
Billede af 250-12-0588

    

 

      

Torben Knudsen, DAN 113                    
Dan 240-12-0588

Sektionsvinder Løgumkloster                              
Vinder i:
     km. 1262 duer

Hastighed 1202 mpm.  

 

 

 

Uge 24
alle       

Jonas Vandal Madsen
033-12-100u

Farøbroen
Vinder i:
       km.  1475 duer                                           

 

Hastighed       mpm  


 

 


 

Uge 25
alle

     

Jonas Vandal Madsen                                 
Dan 240-12-0588


Gruppevinder Bremen 1.058 duer.

Hastighed 1202 mpm.  

 

 

 

Uge 27
torben o 114 2014 27       

Torben Olsen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-13-1097

Sektionsvinder fra Hasselholm i sektion 21.  
Vinder i:Sektion
145 km. 726 duer.

Hastighed 1509 mpm  


 

 


 

Uge 28
alle       

Henning & Jørgen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-10-0697 U

Sektionsvinder fra Antwerpen  
Vinder i:Sektion 21
680 km. 212 duer.

Hastighed 706 mpm  
Duen flyves på total system og er en lækker

hun fra et avlspar købt hos togo bjergfelt

151 hvalsø 

Uge 28
bjarne1        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0306

Sektionsvinder fra Henstedt i sektion 21.  
Vinder i:Sektion
263 km. 732 duer.

Hastighed 962 mpm  




 


 

Uge 29
bbj 320        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0320 U

Sektionsvinder fra Markaryd
Vinder i:Sektion 21
129 km. 722 duer.

Hastighed 1373 mpm  




Uge 29
bb 2014        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-14-2542

Sektionsvinder fra Markaryd  
Vinder i:Sektion 21
129 km. 781 duer.

Hastighed 1359 mpm  




 


 

Uge 30
alle       

Henning & Jørgen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0234 A

Regionvinderfra Hannover (Gisen)
Vinder i:Sektion 21
405 km. 483 duer.

Hastighed 1338 mpm  
234 A bliver fløjet på total systemet .i uge 32

blev han nr.5 i sekt. Og var med til at

vinde mesterskabet .egen avl 

Uge 30
bbj 320        Bjarne Jensen, 114 Asnæs Brevdueforening
DAN 114-12-0320 U

Sektionsvinder fra Laxå
Vinder i:DDB
361 km. 357 duer.

Hastighed 1224 mpm  





Uge 30
ulrik        Ulrik Lejre Larsen, 
DAN 033-09-0430

Regionsvinder Karlsruhe (overnatning)                  
Vinder i:
722 km. 





Uge 31
bbj 320        Ulrik Lejre Larsen, 
DAN 114-12-0320 U

Sektionsvinder Hannover                                   
Vinder i:
401 km.






 


 

Uge 33
ulrik        

Ulrik Lejre Larsen, 
DAN 033-09-0324

Sektionsvinder Magdeburg 387 km.

503 duer.                                                          
 





bbj 320       

Ulrik Lejre Larsen, 
DAN 033-11-1125

Klub 10 vinder Rødby 120 km.   

Vinder i:
120 km. 593 gl. duer (+ 705 unger)                               





 

 

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.